Satış Sözleşmesi, Gönderim ve İade İlkeleri

MADDE 1- TARAFLAR1.1. SATICI :
Adresi : NISH İSTANBUL PLAZA
Çobançeşme Mahallesi Yenibosna Bahçelievler 34196 İstanbul / TÜRKİYE

Telefon :   0850 840 93 201.2- ALICI :

Hediyeposter.com web sitesi üzerinden sipariş vermiş ve siparişi onaylanmış ve ödemesini yapmış kişidir.MADDE 2- KONU

İşbu sözleşmenin konusu, ALICI'nın SATICI'ya ait www.Hediyeposter.com internet sitesinden elektronik ortamda siparişini yaptığı yukarıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürünün satışı ve teslimi ile ilgili olarak 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeleri Uygulama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır.

MADDE 3- SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN3.1- Ödeme Şekli : Sitemizde sadece banka havalesi ile peşin ödeme yapılarak alış veriş yapılabilmektedir.3.2- Saat 12:00 den önce verdiğiniz ve/veya basılması için onayladığınız siparişler, şayet üretim ekipman ve stoklarında bir sıkıntı yoksa onayınızın ardından aynı gün kargoya verilir ve hemen elektronik posta ile bilgilendirilirsiniz. Herhangi bir stok problemi varsa derhal elektronik posta ile bilgilendirilirsiniz ve siparişiniz en geç iki gün içerisinde kargo firmasına teslim edilir.  Saat 14:00 dan sonra verilen siparişler onayınızla birlikte en erken ertesi gün kargoya verilir.

3.3 Alıcı, bu prosedürü okuduğunu ve kabul ettiğini kabul ve taahhüd eder.


3.4- Teslimat Şekli ve Adresi :

Teslimat Adresi : Alıcının sipariş formunda belirttiği adres.

Teslim Edilecek Kişi: Alıcının sipariş formunda belirttiği kişi.

Fatura Adresi : Alıcının sipariş formunda belirttiği adres.


Teslimat kargo şirketi aracılığı ile Alıcının yukarıda belirtilen adresinde elden teslim edilecektir. Teslim anında alıcının adresinde bulunmaması durumunda dahi SATICI edimini tam ve eksiksiz olarak yerine getirmiş olarak kabul edilecektir. Bu nedenle, alıcının ürünü geç teslim almasından kaynaklanan her türlü zarar ile ürünün kargo şirketinde beklemiş olması ve/veya kargonun SATICI'ya geri iade edilmesinden dolayı da oluşan giderler de ALICI'ya aittir.

Kargo Ücreti : Sipariş toplam tutarına eklenmekte ve müşteri tarafından ödenmektedir. Ürün bedeline dahil değildir. Sipariş formlarında belirtilen kargo tutarı alıcı dilerse peşin ödeyebilir, dilerse teslimatta kargo bedelini ödeyebilir. Teslimatta ödenecek kargo bedeli mesafe ve hacme göre değişiklik gösterir.MADDE 4- GENEL HÜKÜMLER

4.1- ALICI, Hediyeposter.com internet sitesinde sözleşme konusu ürünün temel nitelikleri, satış fiyatı ve ödeme şekli ile teslimata ilişkin ön bilgileri okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder.

4.2- Sözleşme konusu ürün, yasal 30 günlük süreyi aşmamak koşulu ile her bir ürün için ALICI'nın yerleşim yerinin uzaklığına bağlı olarak internet sitesinde ön bilgiler içinde açıklanan süre içinde ALICI veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim edilir.

4.3- Sözleşme konusu ürün, ALICI'dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden SATICI sorumlu tutulamaz.

4.4- SATICI, sözleşme konusu ürünün sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun teslim edilmesinden sorumludur.

4.5- Sözleşme konusu ürünün teslimatı için işbu sözleşmenin imzalı nüshasının SATICI'ya ulaştırılmış olması ve bedelinin ALICI'nın tercih ettiği ödeme şekli ile ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI ürünün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir. Şayet alıcı, iş bu sözleşmeyi okuduğunu ve onayladığını kabul ediyorsa ve ödemesini yapıyorsa, söz konusu sözleşeme imzalanmış gibi kabul edilmiş sayılır.

4.6- Ürünün tesliminden sonra ALICI'ya ait kredi kartının ALICI'nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşun ürün bedelini SATICI'ya ödememesi halinde, ALICI'nın kendisine teslim edilmiş olması kaydıyla ürünün 3 gün içinde SATICI'ya gönderilmesi zorunludur. Bu takdirde nakliye giderleri ALICI'ya aittir.

4.7- Ürünlerimizin niteliği kişiye özel grafik tasarımdır ve profesyonel grafik tasarımcılarımız tarafından tasarımlar hazırlanmaktadır. Tasarımcılarımızla yazılı olarak irtibata geçebilir ve teknik sorularınıza cevap alabilirsiniz. Telefonla ve sözlü iletişim için müşteri temsilcilerimizle irtibat kurabilirsiniz. Tasarımcılarımızın konsantrasyonu ve verimli çalışabilmesi için müşterilerle tasarımcılar arasında sözlü, telefonla veya yüzyüze iletişim kurulması uygulamamız bulunmamatadır.


MADDE 5- CAYMA HAKKI

Tasarım elektronik ortamda ALICInın beğenisine sunulduktan sonra, tasarım üzerinde değişiklik talep edilmeksizin cayma hakkı vardır. ALICI gördüğü tasarımda düzeltmeler istedikten ve/veya basılması için onay verdikten sonra cayma hakkından vazgeçmiş sayılır.MADDE 6- CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLER

Kişiye özel olarak üretilmiş ve başka bir müşteriye satılamayacak olarak üretimi tamamlanmış ürünlerde cayma hakkı yoktur.

MADDE 7- İADE7.1 İade Koşulları

7.1.1 Sitemizden satın aldığınız ürünü/ürünleri teslimat tarihinden itibaren İade Koşulları ve Tüketici Haklarını Koruma Kanunu çerçevesinde en geç 30 gün içinde iade edebilirsiniz. İadenizin kabul edilmesi için aşağıdaki şartlara uygun olması gereklidir.
7.1.2 İadeler mutlaka orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.
7.1.3 İade işleminde, ürün ile birlikte size ulaşan ürün faturasının her 2 nüshasını (size ulaşan bütün nüshaları), sipariş numarasını, sipariş verenin adı ve soyadını, iptal/iade nedenini içeren bir dilekçe ile ürünü/ürünleri tarafımıza iade etmeniz gerekmektedir.
7.1.4 İade etmek istediğiniz ürün/ürünler ayıplıysa/ kusurluysa ve ürünü/ürünleri  henüz teslim almadıysanız, kuruluşumuzu da bilgilendirmek şartıyla kargo görevlisine hemen iade ediniz ve daha sonra mağdur olmamanız için teslim almayınız.

7.1.5 Eğer teslim aldıysanız, ve teslim sonrasında oluşan bir kusur söz konusu değilse, kuruluşumuzu da bilgilendirmek şartıyla, tarafımıza göndermeniz gereklidir.

7.1.6 Ancak ayıplı-kusurlu ürünler ile, vaad edilenden farklı ürünler iade edilebilir.


7,2 İade İşlemleri

7.2.1 İade için gönderilen ürünün/ürünlerin iade şartlarına uygun olması durumunda iade işlemleri başlatılır.
7.2.2 İadenizin onaylanıp onaylanmadığına dair bilgi mesajı sistemimizdeki mail adresinize en kısa sürede gönderilecektir.
7.2.3 Ürünün/Ürünlerin iadesinin kabulü ve onaylanması durumunda, isteğinize göre paranızı iade edebiliriz ya da size başka bir ürün almak için ödemenizle aynı değerde arzu ettiğiniz başka bir ürünü verebiliriz.
7.2.4 Para iadesi talep ettiğiniz takdirde; siparişinizin bedeli müşteri hizmetlerine vereceğiniz hesaba yatırılacaktır.
7.2.5 Ücret iade işlemi onaylanmış olan üyelerimizin ürün değişimleri ya da ücret iadeleri Tüketici Haklarını Koruma Kanunu çerçevesinde en geç 30 gün içerisinde yapılacaktır. Kuruluşumuzun hesaplarından ücret iade onayı verildikten sonra bankaların işlem süreçlerine bağlı olarak, iade ettiğiniz Ürünün/Ürünlerin bedelinin hesabınıza geçmesi, 1-5 gün arasında değişebilmektedir.

7.3 Hasarlı/Kusurlu Ürünlerin İadeleri

7.3.1 ALICI teslimat anında ürünü/ürünleri itinayla kontrol ederek teslim almalıdırlar.
7.3.2 Hasarlı/Kusurlu Ürünlerin İadeleri Teslimat anında ürünün/ürünlerin yanlış, hasarlı, eksik vs. olduğu farkedildiğinde, müşteri daha sonra mağdur olmamak için, ürünü teslim almadan derhal kargo görevlisine iade etmeli ve Web Sitemizin Müşteri Hizmetleri adresindeki ilgili bölümlerden yararlanarak durumu kuruluşumuza hemen bildirmelidir.
7.3.3 Hasarlı/Kusurlu Ürünlerin İadeleri Böylece yalnışlığın düzeltilmesi için, iade şartları kapsamında yanlışlığın nedeni sorgulanır, hatanın kuruluşumuz ya da teslimat sürecinde birlikte çalıştığımız tedarikçilerden kaynaklandığının tespi halinde, yeni teslimatin tarih ve saati, kuruluşumuz tarafından kendilerine en kısa sürede bildirilir. Bu süre Tüketici Haklarını Koruma Kanunu gereğince 30 günü geçemez.
7.3.4 Hasarlı/Kusurlu Ürünlerin İadeleri Teslimat halinde iade edilen ürünün/ürünlerin bilgileri ve neden iade edildikleri, üyemiz tarafından kuruluşumuza ivedi olarak bildirilmez ise; iade edilen siparişin tarafımıza ulaşmasından sonra müşteriye e-mail yoluyla ulaşılarak gerekli bilgiler talep edilir. Kuruluşumuz tarafından talep edilen bilgilerin tam ve eksiksiz olarak kuruluşumuza ulaşmasının ardından, oluşan yanlışlığın nedenleri tespit olunur ve İade Koşulları ve Tüketici Haklarını Koruma Kanunu kapsamında ilgili prosedür işletilir.
7.3.5 Hasarlı/Kusurlu Ürünlerin İadeleri Müşteri üründeki yanlışlığı/kusuru/ayıbı ürünü/ürünleri teslim aldıktan sonra farkeder ise; Web Sitemizin Müşteri Hizmetleri adresindeki ilgili bölümlerden yararlanarak durumu Tüketici Haklarını Koruma Kanunu’unda belirtilen yasal süreyi geçmemekşartı ile kuruluşumuza bildirmelidir. Durumun kuruluşumuza bildirilmesinin ardından üründeki ayıbın/yanlışlığın alıcının kusurundan kaynaklanmadığı tespit/ıspat olunurak, kuruluşumuz tarafından onaylanır ise; ayıbın nevine göre ürün/ürünler müşteriden geri alınır, değitirilir ya da eksik olan parça müşteriye ulaştırılır.
7.3.6 Hasarlı/Kusurlu Ürünlerin İadeleri Ayrıca, ilk 30 gün içinde işlevini kaybeden ve/veya özelliklerini yitiren ürünlerin kuruluşumuzca da tespit edilmesi durumunda iadeleri kabul edilir.


MADDE 8- TEMERRÜT HÜKÜMLERİ


Tarafların işbu sözleşmeden kaynaklarından edimlerini yerine getirmemesi durumunda Borçlar Kanunu'nun 106-108.maddesinde yer alan Borçlunun Temerrüdü hükümleri uygulanacaktır. Temerrüt durumlarında, herhangi bir tarafın edimlerini süresi içinde haklı bir sebebi olmaksızın yerine getirmemesi durumunda diğer taraf söz konusu edimin yerine getirilmesi için edimini yerine getirmeyen tarafa 7 günlük süre verecektir. Bu süre zarfında da yerine getirilmesi durumunda edimini yerine getirmeyen taraf mütemerrit olarak addolunacak ve alacaklı edimin ifasını talep etmek suretiyle malın teslimini, ve/veya sözleşmenin feshini ve bedelin iadesini talep etme hakkına sahiptir.


Mesafeli Sözleşmeler Hakkında Yönetmeliğin 9.maddesinin son fıkrası gereğince satıcı Hediyeposter.com,sipariş konusu mal veye hizmetin yerine getirilmesinin imkansızlaştığı ileri sürerek (tedarikçi Firmadan ürünün hiçbir şekilde tedarik edilememesi durumu), sözleşme konusu yükümlülüklerini yerine getiremiyorsa ,bu durumu sözleşmeden doğan ifa yükümlülüğünün süresi dolmadan tüketiciye bildirmeyi taahhüd eder.Bu durumda ,Metin Erdoğan Grafik Tasarım sözleşmeyi derhal fesih etme hakkına haiz olup, Müşterinin sipariş verdiği ürünün bedelini ve varsa borç altına sokan tüm belgeleri geri iade edeceğini taahhüd eder.Hediyeposter.com'un  işbu yükümlülüğünü yerine getirmesini engelleyebilecek mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefetleri,ulaşımın kesilmesi,yangın ,deprem,sel baskını gibi olağanüstü olaylar nedeni ile sözleşme konusu ürünü süresi içerisinde teslim edemez ise , Bu tip durumlarda Alıcı,hepsiburada.com un hiçbir sorumluluğu olmadığını, siparişin iptal edilmesini veya teslimat süresinin engelleyici durumunun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir. ALICInın siparişi iptal etmesi halinde ödediği tutar 10 gün içerisinde kendisine ödenir.(kredi kartı ile yapılan taksitli alışverişlerde ise kredi kartına iade için yukarıdaki prosedür ALICI tarafından  kabul edilir)MADDE 9- YETKİLİ MAHKEME

İşbu sözleşmenin uygulanmasında, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile ALICI'nın veya SATICI'nın yerleşim yerindeki Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.


Siparişin gerçekleşmesi durumunda ALICI işbu sözleşmenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılır.


SATICI : Biber Medya (Hediyeposter.com)


ALICI : Yukarıda adı geçen sipariş sahibi sahibi.